Ankara Tanıma Tenfiz Avukatları

tanima-tenfiz-davasi-avukati-ankara

Tanıma ve Tenfiz Davası Avukatı –Tanıma ve tenfiz davası avukat desteği, yabancı ülke mahkemelerince verilen boşanma kararlarının Türk Mahkemeleri ve dolayısıyla da Türk hukukunda geçerli olması konusunda önem teşkil eden hukuki bir işlemdir.

Nitekim özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın sıklıkla yaşadığı hukuki problemler arasında kabul edilen yabancı ülke mahkemesinin boşanma hükmünün Türkiye’de doğrudan geçerli olmayışı sorunu, hukuk büromuzdan tahsis edebileceğiniz alanında uzman tanıma ve tenfiz davası avukatı desteği ile kolaylıkla ortadan kalkabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?

Tanıma tenfiz yönetmeliği 2019 yılında da tanıma ve tenfiz davalarının hukuki kapsamını düzenleyen hukuki esaslar arasında yer almaktadır. Ancak tanıma ve tenfiz davalarına ilişkin süreçler aile hukuku kapsamında değerlendirildiğinden 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na tabi olarak gündeme getirilmektedir.

Bu bağlamda ilgili kanunda yer alan açık hükümlerde belirtildiği üzere tanıma ve tenfiz davasının tanımını yapmak mümkün olmaktadır. Tanıma ve tenfiz davası herhangi bir yurt dışı mahkemesinde boşanan tarafların, boşanma kararlarına ilişkin hükümlerin Türk Mahkemeleri’nde de hukuken geçerli hale getirilmesinde başvurulan hukuki yöntemleri ifade etmektedir.

Nitekim yurt dışında yaşayan bir Türk vatandaşı ya da yabancı bir kişiyle evli olan Türk vatandaşı, söz konusu ülkenin yetkili yerel mahkemesinde boşanma kararlarına hükmedilmesinden sonra bu kararın kendi hukuk sistemimizde de geçerli bir hale gelebilmesi için söz konusu kesin hükmü Türk Mahkemelerinde onaylatmak zorundadır.

Dolayısıyla yabancı ülke mahkemesinde verilen boşanma hükmüne ilişkin kesin kararın yerel mahkeme tarafından onaylanma işlemine “tanıma davası” adı verilmektedir. Öte yandan yabancı mahkemede görülen boşanma davasında, boşanmanın maddi sonuçları olarak kabul edilen velayet, nafaka ve maddi ve manevi tazminata ilişkin bir karar vermişse bu durumda yerel mahkemelere başvuruda bulunarak açılması gereken dava tanıma davasının aksine tenfiz davası olmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Zorunlu Mudur?

Tanıma ve tenfiz davalarının hukuki usul ve esaslara aykırı bir şekilde açılması durumunda, dava sürecinin tamamlanması birkaç yılı bulabilmektedir. Bu sebeple tanıma ve tenfiz davalarında alanında uzman aile avukatı desteğine başvurulması davanın kısa sürede sonuçlanması ve olası hak kayıplarının yaşanmaması açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Öte yandan yurt dışında boşandığınız halde Türkiye’de evli gözükmemeniz için tanıma ve tenfiz davalarını açmanız gerekmektedir. Dolayısıyla uzman tanıma ve tenfiz davası avukatı desteğimizden yararlanmak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN