Tanıma Davası Nedir, Neden Açılır?

Tanıma Davası Nedir, Neden Açılır?Tanıma davası açma sebepleri, yabancı ülke mahkemeleri tarafından verilen herhangi bir özel hukuk konusundaki kesin hükümlerin, yerli mahkemelerimiz ve dolayısıyla da hukuk sistemimiz tarafından geçerli kabul edilmesi amacıyla gündeme gelmektedir.

Bu bağlamda yabancı ülke mahkemesi tarafından verilen ilamın, kesin delil ya da kesin hüküm açısından hukuk sistemimizde kabul edilmesi amaçlanması durumunda tenfiz davasının aksine tanıma kararının yetkili yerel mahkeme tarafından verilmesi yeterli görülmektedir. Tanıma davası nedir, neden açılır sorularının yanıtlarına ilişkin detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tanıma davası genellikle tenfiz davası ile birlikte hukuk sistemimiz içinde yer etmiş bir prosedür gibi görülse de birbirinden bağımsız iki davadır. Bu nedenle tenfiz kararlarının koşullarının tanıma kararının şartlarına göre daha ağır olduğuna dikkat çekmek gerekmektedir.

Nitekim bu sebepten ötürü tanıma kararının alınması için uygun hukuki şartların oluşması durumunda tenfiz kararının da istenmesi hukuken uygun bulunmamaktadır.

Tanıma Davası Nedir?

Tanıma davası hukuk sistemimize göre genellikle aile hukuku kapsamında ele alınan;

  • Evlilik birliğinin sonlandırılması ve boşanma
  • Ayrılık kararı
  • Evliliğin iptali

gibi hukuki süreçlerle ilgilidir. Bu kararların icra özelliğinin bulunmaması tanıma kararının da genel kapsamını ortaya çıkarmaktadır. Nitekim yabancı ülke mahkemelerinde yukarıda belirttiğimiz şekilde görülen davalarda alınan kesin hükümlerin, ülkemiz mahkemeleri tarafından hukuki geçerlilik açısından kabul edilebilmesi için tanıma davası gündeme gelmektedir.

Bu noktada yabancı ülke mahkeme kararında sadece yukarıda bahsetmiş olduğumuz unsurlara ilişkin hukuki açıdan Türkiye’de nüfus kayıtlarında işlem yapılması amaçlanıyorsa, bu durumda yerel mahkemeye başvuru yapılarak tanıma kararı istenmelidir.

Tanıma Davası Nedir, Neden Açılır?

Boşanma kararında icrayı ortaya koymayı gerektiren çocuk teslimi, tazminat ve nafaka gibi yaptırım gerektiren hususlar ortaya çıktığı için bu durumda tenfiz davası daha uygun görülmektedir.

Dolayısıyla buradan da anlaşılacağı üzere tanıma ve tenfiz arasındaki fark, yabancı ülke mahkemesince verilen ve kesinleşmiş niteliği bulunan bir ilamın, icraya konulup konulmaması ile ilgilidir.

Bu sebeple yabancı bir ülke mahkemesinde özel hukuka tabi olarak eşinden ayrılan bir Türk vatandaşı, Türkiye’de halen evli gözükmek istemiyor ve boşandığına ilişkin resmi belgeleri değiştirmek suretiyle nüfus kayıtlarında bir değişiklik yapılmasını istiyorsa yetkili mahkemeye başvurarak tanıma kararını talep etmek durumundadır.

Tanıma davası nedir, neden açılır konularında detaylı bilgiler elde etmek için hukuk büromuzdan danışmanlık hizmeti alabileceğiniz gibi, söz konusu hukuki işlemlerde hak kaybına yaşamamak için de uzman aile hukuku avukatlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN