Tanima Tenfiz Avukatlık Ücreti

tanima-ve-tenfiz-davasi-avukat-ucretleri

Tanima Tenfiz Avukatlık ÜcretiTenfiz Davası Ne Demek?Tenfiz davasının anlamı yabancı mahkemeler tarafından verilen bir mahkeme kararının Türkiye’de de geçerli olması amacı ile açılan davalardır.

Tenfiz davası, Türk vatandaşlarına yönelik yurt dışındaki mahkemeler tarafından karara bağlanan davaların kararlarını uygulayabilme anlamı taşımaktadır. Tenfiz davası ile örneğin icra uygulanacak ise icra kararı verilebilmektedir.

Tenfiz davasının geçerli olması için öncelikli olarak yurt dışındaki ilgili davanın sonuçlanması gerekmektedir. Tenfiz davasında ilgili dava yurt dışında yabancı mahkemeler tarafından sonuçlanmadan Türkiye’de herhangi bir tanıma ya da tenfiz davası başlatılamamaktadır. Tenfiz davasında ayrıca yabancı mahkeme tarafından verilen kararın örneklerine ve diğer belgelere yer verilmesi gerekmektedir.

Tenfiz Davası Açmak

Tenfiz davası açmak için öncelikle tenfiz davası şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Tenfiz davasını açabilmek için yabancı mahkeme tarafından davanın karara bağlanarak kapatılması gerekmekte ve o mahkemeden alınan evrakların Türk mahkemelerine sunulması gerekmektedir.

Ayrıca ilgili tenfiz davasının kamunun zararına olmaması ve kamunun çıkarlarını bozmaması gerekmektedir.

Tanima Tenfiz Avukatlık Ücreti

Tanıma tenfiz boşanma davası avukat ücreti de yasalarla belirlenmiştir. Borçlar Kanunu ve 1136 sayılı yasa ile vekalet ücretleri belirlenmiştir. Buna göre:

  • Avukat ücretlerinin belirlenmesi kapsamında avukatın çabası, emeği ve işin niteliği ile beraber davanın süresi de göz önünde bulundurulmaktadır.
  • Dava değerinin tespit edilmesinden sonra yasal avukatlık ücreti, dava değerine göre hesaplanmaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN