Tanıma Tenfiz Davası

Tanıma ve Tenfiz Davaları Nasıl Açılır

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir, Nasıl Açılır? Yetkili mahkemede açılan tanıma ve tenfiz davası, ülkemizin yargı organları dışında yani yabancı ülke mahkemelerinde sonuçlandırılan davalara ilişkin verilen kesinleşmiş hükümlerin, Türkiye’de görev yapan mahkemelerce icraya konulmasında gerekli görülen hukuki prosedürlerdir.

Bu bağlamda söz konusu yabancı ülke mahkemelerinde verilen tüm özel hukuk kapsamındaki kesinleşmiş kararların, ülkemizde hukuken geçerliliğinin olması ve ülke mahkemelerince tanınıp onaylanması için tanıma ve tenfiz davasının açılması gerekmektedir. Bu yazımızda tanıma ve tenfiz davası nedir, nasıl açılır sorularına ilişkin detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Yabancı mahkemelerde görülen özel hukuk davaları, ülkemizdeki yerli mahkemeler nezdinde ve kendi hukuk kurallarımız kapsamında bağlayıcı olarak görülmemektedir.

Dolayısıyla yabancı ülke mahkemelerinde verilen ilamların kesin delil ve kesin hüküm bağlamında kabulünün gerçekleşmesi için tenfiz yerine tanıma kararının yetkili yerel mahkemelerden alınması yeterli olarak kabul edilmektedir. Öte yandan Türkiye’de icraya konulması istenen yabancı mahkemede verilen kesinleşmiş kararın hukuki sonuç doğurması için de yerel mahkeme tarafından söz konusu yabancı ülke mahkemesinin ilamının tenfizine yönelik hükme varılması gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz nedir sorularına ilişkin yanıtları bu şekilde açıkladıktan sonra söz konusu hukuki işlemlerde davaların görülme usul ve esaslarının neler olduğuna ve ne tür bir hukuki prosedürlere tabi olunduğuna değinmek gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Özellikle yurt dışında boşanmış veya evlenmiş kişilerin, aile hukuku kapsamında sıklıkla başvurduğu dava türlerinden olan tanıma ve tenfiz davaları, diğer tüm hukuki işlemlerde olduğu gibi birtakım yasal prosedürlere dayandırılarak gündeme getirilmektedir.

Bu noktada, tenfiz ve tanıma isteklerinde bulunacak olan vatandaşlar, yetkili Aile Mahkemesi’ne “hasımlı dava” açarak bu alanda hukuki prosedürleri icraya koyabilme imkanına sahiptir.

Tanıma ve tenfiz yeni düzenleme hususunda birtakım usul ve esaslara uyularak açılması gereken davalar arasında yer almaktadır. Nitekim tenfiz dilekçesinde taraflara ait, olması durumunda;

  • Kanuni temsilcilerinin ad, soyad ve adresleri
  • Tenfiz veya tanıma davasına konu olan yabacı ülke mahkemesinin adı
  • Yabancı ülke mahkemesince verilen ilamın tarihi, numarası ve hükmün özeti

yazılması gerekmektedir. Bu noktada tenfiz sadece ilamda belirtilen hükmün sadece bir kısmı hakkında talep edilmesi durumunda ise bu kısmın hangi bölüme işaret ettiği açık şekilde ifade edilmelidir.

Tanıma ve tenfiz davası nedir, nasıl açılır sorularına ilişkin detaylı yanıtlara ulaşmak için Hukuk büromuzla iletişime geçebilir, alanında uzman aile hukuku avukatlarımızdan hukuki destek ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN