Tanıma Tenfiz Sonuçları

Tanıma Tenfiz Sonuçları

Yabancı mahkeme kararı ile boşanan Türkiye Cumhuriyet vatandaşının Türkiye’de de boşanmış sayılabilmesi ve nüfus kayıtlarında düzeltmenin yapılabilmesi için, Türkiye’deki mahkemenin, yabancı mahkemenin kararının tanındığını hüküm altına alması gereklidir.

Dava sürecinin hızlı tamamlanabilmesi için her iki tarafın da Türkiye’den birer avukata vekalet vermeleri gerekmektedir.

Tanıma Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma davasının süresi tek duruşmada bitebildiği gibi 2 aya kadar da sürebilmektedir. Tanıma davası genellikle 1 hafta ile 2 ay arasında sürmektedir. Mahkeme süresinin kısaltılması isteniyor ise tarafların profesyonel avukatlık desteği almaları tavsiye edilmektedir.

Avukatlara vekalet vererek dava sürecini onların devralmaları sağlanır ise süreç sorunsuz ve profesyonel olarak bitirilecektir. Bu neden ile de tanıma davası tek duruşma ile yani 1 hafta içerisinde sonuçlanabilecektir.

Mahkemeye başvuru yaptıktan sonra asliye hukuk mahkemesi yoğunluk durumuna göre bir tarih belirlemekte ve belirlenen tarih davalı ve davacıya haber verilmektedir. Tanıma davasının uzunluğu bu davanın ne zaman başlayacağına göre de değişmektedir.

Boşanma Davaları İçin Tanıma Süresi

Yurt dışında boşanan bir çift bu kararın Türkiye Cumhuriyeti’nde de geçerli olmasını ve Türk mahkemeleri tarafından kararın kabul edilmesini isterler ise tanıma davası açmaları gerekecektir.

Aksi takdirde Türk vatandaşları yurt dışında boşansa bile Türkiye’de herhangi bir yasal işlem yapılmadığı için taraflar hala evli olarak kabul edilecektir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN