Tanıma ve Tenfiz Davaları

Tanıma ve Tenfiz Davaları

Tanıma ve Tenfiz Davaları

Yurtdışında yaşayan vatandaşların olası boşanma durumlarında bunun belirli prosedürler ile Türkiye’deki mercilere de bildirmeleri gerekir. Aksi halde bulundukları yerde boşanmış olsalar da Türkiye’de hala evli olma durumları geçerlidir. İşte bu yurtdışı boşanmalarının bildirilmesi için açılan davanın adına tanıma ve tenfiz davası deniliyor. Bu durumdaki kişiler genelde prosedürden haberdar olmadıklarından, daha sonra bir daha evlenme kararı alma durumlarında kayıtlarda hala evli oldukları gerçeği ile karşılaşıyorlar. Bu yüzden boşanma sürecinde tanıma – tenfiz noktasına gereken önem verilmeli.

Burada vatandaşlarımızın yaşadığı temel problem üzerinden uzun süre geçmiş olan boşanmalardır. Yıllar önce yabancı mahkeme kararı ile boşanmış olan çiftlerin aradan uzun zaman geçmesi ile tanıma ve tenfiz işlemini gerçekleştirmesi sıkıntılı olabiliyor. Özellikle yabancı uyruklular ile yapılan evliliklerde eski eşinizi bulmak ve ona bu durumu açıklayarak vekalet vermesini sağlamak kolay bir iş değil. Tebligat gönderme noktasında ise ülkeler arası prosedürler maalesef çok yavaş işliyor. Bu süre bazı durumlarda bir yıldan daha uzun bir zamana yayılabiliyor. Oldukça uzun olan bu süreç ise yeniden evlenmek isteğinde olan bireyin sıkıntılı bir dönem geçirmesine sebep oluyor.

Bu dönemi kısaltabilecek en iyi yol ise önce eski eşinize ulaşarak onun bir avukata vekalet çıkartmasını sağlamak. Bu avukat ile birlikte çalışacak başka bir avukata ise siz vekalet vermelisiniz. Bu iki avukatın birbirini tanıyor olması işleri kolaylaştırır, prosedürleri hızlandırır. Böyle bir durumda birkaç ay içerisinde tanıma ve tenfiz işleminiz gerçekleşir ve Türk nüfus kaydınızda medeni haliniz değiştirilir.

Tanıma – Tenfiz davalarında bir diğer önemli nokta da tanıma ve tenfiz arasındaki farklılık. Yani siz boşanma kararınızın kendi nüfus kayıtlarınıza da geçmesi için tanıma davası açıyorsunuz. Tenfiz ise ikinci bir nokta. Tenfiz yabancı mahkeme kararlarının icra edilebilir hükümlerinin Türkiye’de yürütülmesi ile alakalıdır. Bilindiği gibi boşanma durumu karar ile sonlanan bir durum değil. Çocuklar var ise bunların velayeti burada önemli bir nokta. Diğer taraftan mal paylaşımları ve nafaka da ayrıca karara bağlanması gereken noktalar. İşte bu noktalar için de tenfiz de davaya dahil edilmektedir.

Davanın açılabilmesi için gerekli evrakların davayı açacak avukata ulaştırılması gerekiyor. Sizin bizzat Türkiye’ye gelmek gibi bir zorunluluğunuz söz konusu değil. Yabancı mahkemeden aldığınız boşanma kararının aslını, kararın kesinleşmiş olduğunu gösteren şerh mutlaka bulunmalı. Ancak sadece aslını olduğu gibi göndermeniz yeterli olmayacaktır. Boşanma kararının yeminli bir tercüman ile Türkçeye çevrilmesi ve bu çevirinin Noter ya da Konsolosluk tarafınca onaylanmış olması gerekiyor. Pasaport ve kimliğinizin fotokopisi ile avukata vereceğiniz vekaletin de bulunması gerekiyor. Vekaletnamede açılacak olan dava ile ilgili yeterli bilgi de bulunmalı. Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için tüm bu evrakları güvence sağlayan bir kargo şirketi tarafından avukatınıza ulaştırmanız sonucunda en kısa zamanda davanız açılacaktır.

Bu evrakları temin etme noktasında ne gibi bir yol izlemeniz gerektiği ya da hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda sürekli olarak bilgilendirileceksiniz. Dava sürdüğü müddet içerisinde siz kayıtlarda halen evli görüneceksiniz. Yani bu süre içerisinde yeni bir evlilik yapmanız gibi bir durum söz konusu olamaz. Evliliğinizin hukuken hala geçerlidir. Sizin bu süreçte yapabileceğiniz en iyi şey öncelikli olarak bir avukata vekalet vermek olacaktır. Bunun yanında eski eşinizin de durumu kavramasını ve size yardımcı olmasını sağlamanız, buna bağlı olarak onun da bir avukata vekaletname vermesini sağlamanız tüm prosedürün işleyişini çok daha kısa kılacaktır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN