Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tanıma ve Tenfiz Davası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tenfiz Davası Ne Demek?

Tenfiz davasının anlamı yabancı mahkemeler tarafından verilen bir mahkeme kararının Türkiye’de de geçerli olması amacı ile açılan davalardır. Tenfiz davası, Türk vatandaşlarına yönelik yurt dışındaki mahkemeler tarafından karara bağlanan davaların kararlarını uygulayabilme anlamı taşımaktadır. Tenfiz davası ile örneğin icra uygulanacak ise icra kararı verilebilmektedir.

Tenfiz davasının geçerli olması için öncelikli olarak yurt dışındaki ilgili davanın sonuçlanması gerekmektedir. Tenfiz davasında ilgili dava yurt dışında yabancı mahkemeler tarafından sonuçlanmadan Türkiye’de herhangi bir tanıma ya da tenfiz davası başlatılamamaktadır.

Tenfiz davasında ayrıca yabancı mahkeme tarafından verilen kararın örneklerine ve diğer belgelere yer verilmesi gerekmektedir.

Tenfiz Davası Açmak

Tenfiz davası açmak için öncelikle tenfiz davası şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Tenfiz davasını açabilmek için yabancı mahkeme tarafından davanın karara bağlanarak kapatılması gerekmekte ve o mahkemeden alınan evrakların Türk mahkemelerine sunulması gerekmektedir. Ayrıca ilgili tenfiz davasının kamunun zararına olmaması ve kamunun çıkarlarını bozmaması gerekmektedir.

Tenfiz Davası Hangi Mahkemede Açılır?Tenfiz davası başvuru mahkemesi olarak asliye hukuk mahkemeleri belirlenmiştir. Her ilde bulunan asliye hukuk mahkemeleri birimine tenfiz davası başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Tenfiz davasını açabilmek için öncelikli olarak bir dilekçe hazırlanması istenmektedir. Hazırlanacak olan dilekçeyi davacı olan taraf hazırlayabileceği gibi avukat tarafından da dilekçe yazılabilmektedir.

Bu tür davalarda dilekçenin önemi oldukça büyüktür bu neden ile dava açmadan önce dilekçenin ayrıntılı bir şekilde hazırlandığından emin olmak gerekmektedir.

Tenfiz davası asliye hukuk mahkemesine başvuru yapıldıktan sonra mahkeme tarafından belirtilecek olarak tarih içerisinde dava gerçekleşecektir.

Tenfiz Davası İçin Başvuru Yapmak

Tanıma ve tenfiz davası açmak için tarafların Türkiye’ye gelmesi gerekmemektedir. Tenfiz davası oldukça kolay bir dava olup genellikle tek duruşma ile sonuca bağlanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda vatandaşların da mahkemede bulunmaları talep edilebilmektedir.

Tenfiz davası için başvurular bireysel olarak yapılabileceği gibi avukata vekalet vererek de asliye hukuk mahkemelerine yapılabilmektedir. Dava için öncelikle yurt dışındaki davanın bitmesi beklenmelidir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN