Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir?

Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir? Hukuki terimler olan tanıma ve tenfiz, Milletletarası Özel Hukuk ve Usul Hukuk Hakkında Kanun’da düzenlenmişlerdir. Düzenlemenin çıkış noktası, “yabancı bir mahkemede verilen kararın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ndeki görüntüsünün ne olacağı”, sorusudur.

Tanıma ve tenfizden bahsedebilmek için, öncelikle yabancı mahkemenin, bir çekişme ile ilgili olarak karar vermiş olması gerekir. Verilen bu kararın Türkiye’de etki doğurması için ise, verilen kararın yerel mahkemece tanınması ve tenfizi gereklidir.

Tanımada, yabancı mahkemenin verdiği kararın yerel mahkemece tanınması söz konusudur. Basit anlatımla yerel mahkeme, kararı tanır ve Türkiye Cumhuriyeti Devletince de karar aynen(karar kısmen de tanıyabilir) uygulanmasına karar verir.

Tanıma Davasını Kimler Açabilir?

Tanıma davası açabilen kişiler yabancı mahkemelere başvuru yapan ve ilgili mahkemenin kararının Türkiye’de de geçerli olmasını isteyen taraflar başvuru yapabilmektedir.

Boşanma davaları için geçerli olan tanıma ve tenfiz davalarında boşanan çift bunun Türkiye mahkemeleri tarafından da kabul edilmesi için dava açabilmektedir. Eğer taraflar yurt dışında yaşıyor ise Türkiye’de çalışan bir avukata vekalet vererek Türk mahkemelerinde de ilgili dava kararının tanınmasını sağlayabilirler. Ayrıca vekalet verdikleri takdirde dava için Türkiye’ye dönmelerine de gerek kalmamaktadır. Tanıma ve tenfiz davası açmak için yurt dışında boşanan tüm Türk vatandaşları başvuru yapabilmektedir.

Tanıma Davasını Kim Açar?

Tanıma davası vekalet ile de açılabilen bir davadır ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik bir davadır. Davayı açabilmek için öncelikli olarak yurt dışındaki davanın bir karara bağlanması ve mahkemenin bitirilmesi gerekmektedir.

İlgili mahkemede alınan evraklar ile de Türkiye’de tanıma davası açılabilmektedir. Dava oldukça kısa sürmekte ve bunun için avukata vekalet verilebilmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN