Yurtdışında Boşanma

Yurtdışında Boşanma

TANIMA VE TENFİZ

Yurtdışında Boşanma Tanıma ve tenfiz davaları genelde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sıklıkla başvurduğu dava çeşitlerindendir. tanıma ve tenfiz davası ile yurtdışında açılan boşanma davalarının tanınması ve tenfizi istenebilir. Kısaca özetleyecek olursak yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız yurtdışında boşanma işlemleri kolayca yapılmaktadır. Bunun yanı sıra türkiyeye dava açmak için gelip gitmek için bir zaman kaybını önlemektedir. Dolayısıyla yurt dışında alınan boşanma kararını türkiyede açılan tanıma ve tenfiz davası ile tanınması yapılmaktadır. Boşanma davasına nazaran daha kısa ve masrafsızdır.

TANIMA TENFİZ

Yurtdışında Boşanma Tanıma tenfiz davaları yurtdışında verilen mahkeme kararların tanınmasıdır tanıma tenfiz ile Tenfizine karar verilen yabancı ilâmlar Türk mahkemelerinden verilmiş ilâmlar gibi icra olunur. Tenfiz isteminin kabul veya reddi hususunda verilen kararların temyizi genel hükümlere tâbidir. Temyiz, yerine getirmeyi durdurur.

YURTDIŞINDA BOŞANMA KARARININ TANINMASI

Yurtdışında Boşanma, Yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre kesinleşmiş bulunan ilâmların Türkiye’de icra olunabilmesi yetkili Türk mahkemesi tarafından tenfiz kararı verilmesine bağlıdır. Yabancı mahkemelerin ceza ilâmlarında yer alan kişisel haklarla ilgili hükümler hakkında da tenfiz kararı istenebilir yurtdışı boşanma kararının tanınması ve İlâmın, Türk mahkemelerinin münhasır yetkisine girmeyen bir konuda verilmiş olması veya davalının itiraz etmesi şartıyla ilâmın, dava konusu veya taraflarla gerçek bir ilişkisi bulunmadığı hâlde kendisine yetki tanıyan bir devlet mahkemesince verilmiş olmaması gerekmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN